Jak si vybrat regulátor nabíjení solárních baterií

 Rozdělení regulátorů nabíjení

  1. PWM - nejrozšířenější solární regulátory, u kterých je pro dosažení optimálního dobíjecího napětí nutné, aby byl panel na 12V složený ze 36 článků, panel na 24V ze 72 článků. Pro použití tohoto regulátoru nabíjení musí být napětí baterie a solárního panelu stejné. Tento regulátor nabíjení je vhodný pouze pro malé systémy s nízkým napětím. Obecně se doporučuje použití PWM regulátoru u systémů do 200W. Při použití kombinace PWM regulátoru a panelu výkonnějšího jako 200Wp dochází k velkým ztrátám

  2. MPPT - jsou moderní solární regulátory, které oproti PWM dosahují až o 30% většího výnosu ze solárního panelu. Další výhodou je, že dokáží regulovat i vysokonapěťové solární panely. Regulátor u těchto panelů dokáže s vysokou účinností zpracovat vyšší napětí (až do 250VDC) na potřebné dobíjecí napětí pro 12V, 24V nebo 48V baterie. Panely tak můžeme zapojit i do série. Pokud máme systém s rozdílnými napětími baterie a panelů musíme využít MPPT regulátor. MPPT regulátory nabijí baterie mnohem rychleji než PWM regulátory.

 

 Jak si správně vybrat regulátor nabíjení

Spotřeba - Pokud potřebujete vaší solárně napájet celou domácnost doporučujeme použít MPPT regulátor. MPPT zvládne rychleji nabít baterie, je účinnější a umí regulovat rozdílné napětí mezi baterií a panely

Rozpočet - Pokud máte nižší rozpočet, solární panel který má výkon méně než 200Wp a plánujete napájet pouze spotřebiče s malým odběrem doporučujeme PWM regulátor. MPPT regulátory jsou díky svým výhodám dražší.

Teplota - Teplota ovlivňuje účinnost regulátorů nabíjení. PWM regulátory jsou účinné při vyšších teplotách. MPPT regulátory naopak vyžadují umístění v chladnějším prostředí pro dosažení nejlepší účinnosti. Zjistilo se že při chladném počasí (0 ° C) se může účinnost MPPT regulátoru zvýšit až o 30%.
NajduZboží.cz